ECO BY SONYA Facial Sunscreen SPF 30

Cíleno a formulováno speciálně pro pleť. Ultra lehká a jemná textura, která poskytuje široké spektrum ochrany proti UVA / UVB záření. Kvalitní a čistě přírodní opalovací péče je základním klíčem k ochraně vaší pokožky před škodlivými paprsky, předčasným stárnutím a pigmentovými skvrnami. Složení je bohaté na antioxidan... more
33.6 EUR without VAT
In stock
40.66 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Code: 4997
EAN: 9347597001388
Producer: Eco by Sonya
100%
1 review
Description and parameters
Review (1)
Discussion

ECO BY SONYA Facial Sunscreen SPF 30

Cíleno a formulováno speciálně pro pleť. Ultra lehká a jemná textura, která poskytuje široké spektrum ochrany proti UVA / UVB záření. Kvalitní a čistě přírodní opalovací péče je základním klíčem k ochraně vaší pokožky před škodlivými paprsky, předčasným stárnutím a pigmentovými skvrnami. Složení je bohaté na antioxidanty ze zeleného čaje s hydratací okurky a melounu. Pro výrobu krému je použitý přírodní minerální zinek, který na pokožce vytvoří ochranný film a tak odráží sluneční paprsky.

Struktrura krému je velmi jemná. Snadno se nanáší a okamžite se vstřebá. Zajistí vám sametový finish a rozzářenou pleť. Vhodný je pro všechny typy pleti, včetně aknózní, nebo velmi citlivé. Krém je vhodný i pro miminka.

Proč si ho zamilujete?

Pro čistotu složení. Jde o přírodní SPF krém, který je šetrný jak k vašemu tělu, tak i podmořskému světu a celému ekosystému.

ParametersAdd to Compare
Use
Apply the cream to clean, dry skin. Rub evenly about 20 minutes before sunbathing. Repeat in 1 - 2 hours, or after swimming or excessive sweating.
Consistency
Thick cream
Cover
Plastic
Further information on the packaging
Tuba
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
Australia
Skin type
Mixed
Skin type
Dry
Skin type
Normal
Skin type
Sensitive
Skin type
Mature
Skin type
Greasy
Skin type
Problematic
Skin type
Tired and faint
Skin type
Dry
Skin type
Greasy
Skin type
Sensitive
Skin type
Mature
Skin type
Normal
Volume
75 ml
Notice
For external use only. However, do not use natural cosmetics on open wounds either. This product is not intended to diagnose, prevent or cure any disease. In case of eye contact, flush with lukewarm water from the inner corner to the outer corner for at least 15 minutes. If you wear contact lenses, remove them before rinsing. If irritation occurs, seek medical attention. Before the first use, it is recommended to perform the so-called. patch test, i.e. apply and test the cosmetic product for tolerance on a small area of skin, preferably on the wrist, and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a prolonged period of time, seek medical attention.
Storage
Natural cosmetics are best stored in a cooler, dry place. Do not expose it to direct sunlight or frost. Sunlight can devalue it or reduce its expiry date. At the same time, when using cosmetics, follow the hygiene recommendations, for example, use a cosmetic spatula to scoop the products in the cup, always close the products after use and keep the edges of the bottles clean. Keep out of reach of children.
Ingredients
Zinc Oxide 215 mg/g Inactives: Aqua**, Isoamyl Laurate (Plant Derived)**, Caprylic/Capric Triglyceride (Vegetable Derived)**, Sorbitan Stearate (Vegetable Derived)**, Cetearyl Alcohol (Vegetable Derived)**, Hydroxypropyl Starch Phosphate (Vegetable Derived)**, Phenethyl Alcohol (Natural Plant Derived)**, Caprylyl Glycol (Vegetable Derived)**, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Extract**, Cucumis Sativus (Organic Cucumber) Fruit Extract*, Camellia Sinensis (Organic Green Tea) Leaf Extract*, Rosa Canina (Organic Rose Hip) Fruit Oil*, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil**, Carthamus Tinctorius Seed Oil (Safflower)**, Xanthan Gum (Sugarbeet Derived)**, Glycerin (Vegetable Derived)**, Cetearyl Glucoside (Vegetable Derived)**, Glyceryl Isostearate (Rapeseed Derived)**, Sucrose Cocoate (Vegetable Derived)**, Polyhydroxystearic Acid (Vegetable Seed Derived)**.
Overall rating:
100%
Monika N.
100%

This item has not been discussed yet. If you want to be first, click on the button Add a post

Customers who bought this item also bought

ECO BY SONYA Facial Sunscreen SPF 30

Email address into which you will receive a response
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
Review of the e-shop
100%
The goods are always beautifully packaged, with a sprig of lavender and a painted heart on the box. It's extremely gratifying.
90%
100%
Large selection Quality goods Fast delivery
100%
100%
Very nice and lovingly packed Fast delivery
80%
100%
Fast delivery, beautifully packed :)
NIC
100%
90%
fast delivery, large selection, beautifully packaged
some brands are missing in my selection
100%
fast order processing beautifully packed
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR