NOBILIS TILIA BIO Lavender flower water

The best known and most widely used flower water is used to soothe and cool irritated skin. It gives a refreshing feeling and helps regenerate skin exposed to the sun or wind. It is suitable as a toner for all skin types and for skin care after shaving or depilation. Suitable for treating children's skin. It is used fo... more
7.36 EUR without VAT
In stock
8.91 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Code: 2990
EAN: 8595100281159
Producer: Nobilis Tilia
98%
8 reviews
Description and parameters
Review (8)
Discussion

NOBILIS TILIA BIO Lavender flower water

The best known and most widely used flower water is used to soothe and cool irritated skin. It gives a refreshing feeling and helps regenerate skin exposed to the sun or wind. It is suitable as a toner for all skin types and for skin care after shaving or depilation. Suitable for treating children's skin. It is used for rinsing during intimate hygiene or added to the bath.

Why will you love her?

The refreshing lavender scent can evoke a pleasant feeling, and not only during pregnancy. Poultices of lavender flower water regenerate the skin of the perineum immediately after childbirth. It is used as a refreshing spray during the first period of labor. Lavender flower water has its own characteristic scent, with a hint of the pleasant smell of freshly dried hay added to the scent of lavender oil.

ParametersAdd to Compare
Use
Jako osvěžující sprej nebo obklad či pouze k potření pokožky; jako přídavek do krémů, gelů a pleťových mlék podle specifického účinku na pokožku; k čištění a tonizaci pleti (působí adstringentně); do koupele (pár sklenek hydrolátu na vanu); k napařování obličeje buď neředěný nebo smíchaný s vodou podle podle potřeby; smícháme s alkoholem v poměru 4:1 a získáme směs podobnou tinktuře; k terapeutickým účelům, vhodné rovněž při péči o těhotné, kojence a seniory; k provonění prádla či prostírání (nezanechává skvrny); k péči o domácí mazlíčky, kteří jsou na silné vůně příliš citliví; k omývání rukou a pokožky; v péči o vlasy a vlasovou pokožku; jako ústní voda k péči o ústní dutinu a ke kloktání.
Volume
200 ml
Colour
Neutral
Scents
Lavender
Consistency
Liquid
Cover
Plastic
Vegan
Suitable for vegans
Sticky
Gluten-free
Further information on the packaging
With atomizer
Further information on the packaging
Vial
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
Czech Republic
Skin type
Sensitive
Skin type
Dry
Skin type
Normal
Skin type
Greasy
Skin type
Mixed
Skin type
Problematic
Skin type
Mature
Skin type
Tired and faint
Tips for use
Your skin will be perfectly soft and moisturized if you apply the facial oil immediately after cleansing it with flower water (while it is still moist), either with gentle circular movements or with tapping movements of your fingers. This will help microcirculation and make your skin more beautiful.
Notice
For external use only. However, do not use natural cosmetics on open wounds either. This product is not intended to diagnose, prevent or cure any disease. In case of eye contact, flush with lukewarm water from the inner corner to the outer corner for at least 15 minutes. If you wear contact lenses, remove them before rinsing. If irritation occurs, seek medical attention. Before the first use, it is recommended to perform the so-called. patch test, i.e. apply and test the cosmetic product for tolerance on a small area of skin, preferably on the wrist, and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a prolonged period of time, seek medical attention.
Storage
Floral waters are very sensitive to microbiological contamination. For this reason, the hydrolates must be kept well sealed after opening, out of light, in a cool place at a temperature of up to +25 °C, ideally in a refrigerator. Once opened, use within 6 months. Keep out of reach of children.
Ingredients
Lavandula Augustifolia Flower Water, Linalool* *-of natural origin
Overall rating:
98%
Eva Z.
100%
Customer
100%
Alžběta V.
100%
Veronika Ř.
100%
Je příjemná, jen je třeba se připravit na typický odér levandulové květové vody, což nemusí každému sedět.
Blanka R.
100%
Tereza K.
100%

This item has not been discussed yet. If you want to be first, click on the button Add a post

NOBILIS TILIA BIO Lavender flower water

Email address into which you will receive a response
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
Review of the e-shop
100%
Jako vždy skvělá komunikace. Velký výběr produktů a bleskové dodání.
100%
bleskurychlé odeslání zboží ,přehledný eshop ,krásně zabalený, voňavý balíček je potěšení rozbalovat
100%
100%
Výborná komunikace, expresní dodávka zboží
100%
Rychlé odeslání, krásně zabalené, top produkty.
100%
Bleskové doručení do druhého dne
100%
100%
V tomto eshopu nakupuji pravidelně už pár let. Servis je od počátku bezchybný, nikdy jsem s ničím neměla problém. Nabídka značek je velmi pestrá a ceny jsou fajn.
100%
Super přírodní kosmetika na jednom místě. Objednávala jsem zde už několikrát. Rychlé dodání a krásně zabaleno. Děkuji
100%
Velký výběr ,Kvalitní zboží ,Rychlé dodání
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Čeština
cz
English
en
EUR