SOAPHORIA Coffee oil

the purely natural coffee bean oil macerate adds sparkle and brightens even dry, dull, mature or sagging skin, is ideal for swollen eye area, gently fills lines and wrinkles, firms, smooths skin, promotes its elasticity and rejuvenates, also softens the appearance of cellulite. Why will you love it? It absorbs beauti... more
8.53 EUR without VAT
In stock
10.32 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Code: 1280
EAN: 8586017853003
Producer: Soaphoria
100%
3 review
Description and parameters
Review (3)
Discussion

SOAPHORIA Coffee oil

the purely natural coffee bean oil macerate adds sparkle and brightens even dry, dull, mature or sagging skin, is ideal for swollen eye area, gently fills lines and wrinkles, firms, smooths skin, promotes its elasticity and rejuvenates, also softens the appearance of cellulite.

Why will you love it?

It absorbs beautifully, leaving a soft velvety feeling.

ParametersAdd to Compare
Use
Body and face - apply a reasonable amount of oil with your fingers to the forehead, cheeks and chin, you can treat the neck, décolleté and the skin of the whole body. By gently circling resp. massage into the skin in a circular motion and allow to absorb. Hair - apply the oil to the hair and scalp before washing for perfect nourishment of the scalp and dry, split ends, respectively. after washing to facilitate combing.
Volume
50 ml
Colour
Neutral
Scents
Coffee
Consistency
Oil
Cover
Glass
Vegan
Suitable for vegans
Sticky
Gluten-free
Cap
Metal
Further information on the packaging
Vial
Local manufacturer (CZ and SK)
Ne
Origin of the brand
Slovakia
Skin type
Dry
Skin type
Mature
Skin type
Dry
Skin type
Normal
Hair type
Fine hair
Hair type
Dry hair
Hair type
Normal hair
Hair type
Damaged hair
Tips for use
It is better to use facial oils on moistened skin. If you use flower water to moisten your skin, the oil is more easily absorbed and the skin does not stay oily for long. Tap water can dry out the skin with prolonged use.
Notice
For external use only. However, do not use natural cosmetics on open wounds either. This product is not intended to diagnose, prevent or cure any disease. In case of eye contact, flush with lukewarm water from the inner corner to the outer corner for at least 15 minutes. If you wear contact lenses, remove them before rinsing. If irritation occurs, seek medical attention. Before the first use, it is recommended to perform the so-called. patch test, i.e. apply and test the cosmetic product for tolerance on a small area of skin, preferably on the wrist, and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a prolonged period of time, seek medical attention.
Storage
Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place at a temperature of up to + 35 °C and do not expose to direct sunlight, moisture or frost.
Ingredients
Bio Helianthus Annuus Oil, Coffeae Arabica Seed
Did you know that...
The product combines well with rose, geranium, lemon balm or strawberry hydrolates.
Overall rating:
100%
Marie N.
100%
Denisa J.
100%
Hana K.
100%
Gabriela Tvrdoňová 30.12.2020
Dobrý den, objednala jsem si tento kávový olej, ale teď čtu ve složení slunečnicový olej. Mám mastnou a aknozní pleť s pory a počínající vrásky. nevím jestli mi nebude ten slunečnicový olej spíše přitěžovat. Je mi 47 let a potřebuji anti-anging. Tak nevím zda by spíše nebyl vhodnější čistý kávový olej. Chtěla jsem ho používat i na problémové partie těla. Děkuji za radu či vysvětlení. Přeji všechno nej do nového roku 2021.
Markéta Hloušková 31.12.2020
Milá Gabrielo, děkuji Vám za otázku. Kávový olej od Soaphoria obsahuje macerát kávových zrn v bio slunečnicovém oleji. I přes to je vhodný pro problematickou pleť se sklony k akné a různým zánětům. Obsahuje totiž velké množství antioxidantů a také enzymy, které stimulují detoxikaci. Zároveň eliminuje známky stárnutí. Přiměřené množství olejíčku je vhodné vmasírovat vždy do navlhčené pleti. Ideální pro tyto účely jsou různé květové vody, díky kterým se olejíček snáze zapracuje do pleti a nezůstane pouze na jejím povrchu. Krásný den, Lucka

SOAPHORIA Coffee oil

Email address into which you will receive a response
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
Review of the e-shop
100%
bleskurychlé odeslání zboží ,přehledný eshop ,krásně zabalený, voňavý balíček je potěšení rozbalovat
100%
100%
Výborná komunikace, expresní dodávka zboží
100%
Rychlé odeslání, krásně zabalené, top produkty.
100%
Bleskové doručení do druhého dne
100%
100%
V tomto eshopu nakupuji pravidelně už pár let. Servis je od počátku bezchybný, nikdy jsem s ničím neměla problém. Nabídka značek je velmi pestrá a ceny jsou fajn.
100%
Super přírodní kosmetika na jednom místě. Objednávala jsem zde už několikrát. Rychlé dodání a krásně zabaleno. Děkuji
100%
Velký výběr ,Kvalitní zboží ,Rychlé dodání
100%
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Čeština
cz
English
en
EUR