DULCIA NATURAL Energising day serum 30 ml

Jako skutečně výjimečný přípravek péče o pleť Vám energizující sérum poskytne cílenou péči o unavenou a stresovanou pleť, která vyžaduje nadstandartní přístup. Probuďte pomocí tohoto séra svou pleť ranním douškem čisté energie z přírody. Účinek séra je založen na bázi taurinu rostlinného původu, extrahovaného z červené... more
16.29 EUR without VAT
In stock
19.71 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Code: 2119
EAN: 8588006596496
Producer: Dulcia natural
87%
11 reviews
Description and parameters
Review (11)
Discussion

DULCIA NATURAL Energising day serum 30 ml

Jako skutečně výjimečný přípravek péče o pleť Vám energizující sérum poskytne cílenou péči o unavenou a stresovanou pleť, která vyžaduje nadstandartní přístup. Probuďte pomocí tohoto séra svou pleť ranním douškem čisté energie z přírody. Účinek séra je založen na bázi taurinu rostlinného původu, extrahovaného z červené řasy Jania Rubens, kultivované v laboratorních podmínkách. Taurin, aminokyselina známá svými energizujícími účinky, stimuluje počet a objem fibroblastů a tím posiluje strukturu pokožky. Díky této látce sérum zajistí bleskovou hydrataci pleti a s okamžitým efektem ji dodá energii, povzbuzení, ochranu a vypnutí unavené pokožky. Svými ochrannými vlastnostmi vytváří navíc na povrchu pleti protektivní vrstvu, která působí jako neviditelná maska. Ta chrání pleť před vnějším prostředím, před nepříznivými účinky modrého světla, před volnými radikály a i toxiny z životního prostředí.

Proč si ho zamilujete?

Sérum nabízí řešení pro unavený, stresovaný vzhled pleti, který má za následek předčasné stárnutí, ztrátu vlhkosti a pružnosti pleti. Pokožka je po použití séra vypnutá, revitalizovaná, sjednocená a rozzářená. Kromě toho 88,2% složek séra pochází z bioprodukce. Obsažená mátová voda dodává energizujícímu séru svěží vůni. Listy máty kromě toho obsahují silici, mentol a dalších více než 40 látek, které mají blahodárné, osvěžující a povzbuzující účinky na pokožku. Bio mátová voda pleť navíc tonizuje, stahuje póry, harmonizuje pH pokožky a revitalizuje ji. Olivový skvalen zvláčňuje pokožku, dodává ji potřebnou výživu a zklidňuje její podráždění. Pomáhá redukovat nežádoucí pigmentaci, způsobenou UV zářením a navozuje správné funkce pokožky.

ParametersAdd to Compare
Use
In the morning, apply a small amount of serum to cleansed skin, neck and décolleté, underneath the face cream.
Volume
30 ml
Colour
Neutral
Scents
Mint
Consistency
Gel
Cover
Plastic
Vegan
Suitable for vegans
Sticky
Gluten-free
Further information on the packaging
With dispenser
Local manufacturer (CZ and SK)
Yes
Origin of the brand
Slovakia
Skin type
Sensitive
Skin type
Normal
Skin type
Greasy
Skin type
Mixed
Skin type
Problematic
Skin type
Mature
Skin type
Tired and faint
Tips for use
Apply a small amount of the serum to cleansed skin. The serum is absorbed within a moment and then a reasonable amount of cream can/needs to be reapplied. If the cream is crumbling or forming lumps, this is a sign of applying too much cream and possibly serum.
Notice
For external use only. However, do not use natural cosmetics on open wounds either. This product is not intended to diagnose, prevent or cure any disease. In case of eye contact, flush with lukewarm water from the inner corner to the outer corner for at least 15 minutes. If you wear contact lenses, remove them before rinsing. If irritation occurs, seek medical attention. Before the first use, it is recommended to perform the so-called. patch test, i.e. apply and test the cosmetic product for tolerance on a small area of skin, preferably on the wrist, and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a prolonged period of time, seek medical attention.
Storage
Natural cosmetics are best stored in a cooler, dry place. Do not expose it to direct sunlight or frost. Sunlight can devalue it or reduce its expiry date. At the same time, when using cosmetics, follow the hygiene recommendations, for example, use a cosmetic spatula to scoop the products in the cup, always close the products after use and keep the edges of the bottles clean. Keep out of reach of children.
Ingredients
Mentha Piperita Flower Water, Squalane (Olive), Biosaccharide Gum-1, Sea Water (and) Hydrolized Algin (and) Sucrose, Water (and) Jania Rubens Extract (and) Sodium Carrageenan, Tocopherol, Sodium Phosphate Ascorbyl, Chondrus Crispus, Dehydroacetic Acid, Benzoic Acid, Sorbic Acid, Benzyl Alcohol, Citrus Limon Peel Oil*, D-Limonene, Beta-Pinene*, Citral* Naturally occurring in essential oils
Overall rating:
87%
Jana G.
100%
Marketa K.
100%
Dominika B.
100%
Lenka O.
100%
Gabriela M.
100%
Lenka J.
100%

This item has not been discussed yet. If you want to be first, click on the button Add a post

Customers who bought this item also bought

DULCIA NATURAL Energising day serum 30 ml

Email address into which you will receive a response
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
Review of the e-shop
100%
Speed
100%
100%
The goods are always beautifully packaged, with a sprig of lavender and a painted heart on the box. It's extremely gratifying.
90%
100%
Large selection Quality goods Fast delivery
100%
100%
Very nice and lovingly packed Fast delivery
80%
100%
Fast delivery, beautifully packed :)
NIC
100%
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR