ARGITAL Active sun-dried green clay Ventilated 500 g

Přírodní zelený jíl Argital Ventilated je po usušení sterilizován horkým vzduchem. Díky svému mořskému původu obsahuje množství stopových prvků nacházejících se v mořské vodě. Bohaté složení jílu pokožku čistí, vyživuje, regeneruje, působí proti předčasnému stárnutí pleti a navrací jí elasticitu a zdravý vzhled. Je vho... more
9.85 EUR without VAT
In stock
11.92 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Code: 3053
EAN: 8018968030160
Producer: Argital
100%
1 review
Description and parameters
Review (1)
Discussion

ARGITAL Active sun-dried green clay Ventilated 500 g

Přírodní zelený jíl Argital Ventilated je po usušení sterilizován horkým vzduchem. Díky svému mořskému původu obsahuje množství stopových prvků nacházejících se v mořské vodě. Bohaté složení jílu pokožku čistí, vyživuje, regeneruje, působí proti předčasnému stárnutí pleti a navrací jí elasticitu a zdravý vzhled. Je vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku.

Proč si ho zamilujete?

Zelený jíl má díky svému jednoduchému přírodnímu složení multifunkční využití. Lze jej použít jako pleťovou masku na obličej i celé tělo, masku na vlasy, zábal na klouby či namožené svaly i jako zpevňující zábal na problematické partie.

ParametersAdd to Compare
Use
To prepare a basic face mask, mix a cup of clay, a teaspoon of honey, a teaspoon of almond oil and half a cup of flower or mineral water. Apply the mask in a thicker layer on the skin and let it dry and wash it off carefully with a cosmetic sponge. Apply the mask as needed 1 - 2 times a week.
Volume
500 g
Consistency
Powder
Cover
Paper
Cover
Plastic
Vegan
Suitable for vegans
Sticky
Gluten-free
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
Italy
Skin type
Mixed
Skin type
Greasy
Skin type
Problematic
Tips for use
Hair mask - Add 4 teaspoons of horsetail decoction to the base mask to give the mask a more liquid consistency. Apply to damp, clean hair and leave on for 5-10 minutes. Afterwards, wash off the mask with warm water and shampoo your hair. Slimming bath with green clay - Throw 3 - 4 handfuls of green clay into the soaked bath. The clay will dissolve in the hot water. Clay does not stain the body, so there is no need to rinse after bathing. You can add a few drops of your favourite essential oil to your bath. Relaxing bath for hands and feet - Add a handful of clay powder to a basin of hot water. Bathe your hands or feet alternately in the clay water, rubbing one limb against the other until the water cools. You can add a few drops of your favourite essential oil to your bath.
Notice
For external use only. However, do not use natural cosmetics on open wounds either. This product is not intended to diagnose, prevent or cure any disease. In case of eye contact, flush with lukewarm water from the inner corner to the outer corner for at least 15 minutes. If you wear contact lenses, remove them before rinsing. If irritation occurs, seek medical attention. Before the first use, it is recommended to perform the so-called. patch test, i.e. apply and test the cosmetic product for tolerance on a small area of skin, preferably on the wrist, and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a prolonged period of time, seek medical attention.
Storage
Natural cosmetics are best stored in a cooler, dry place. Do not expose it to direct sunlight or frost. Sunlight can devalue it or reduce its expiry date. At the same time, when using cosmetics, follow the hygiene recommendations, for example, use a cosmetic spatula to scoop the products in the cup, always close the products after use and keep the edges of the bottles clean. Keep out of reach of children.
Ingredients
Solum Fullonum
Did you know that...
Depending on your skin type, you can add caring oil, Aloe vera gel, flower or floral water or other ingredients to the base mixture.
Overall rating:
100%
Lucia Š.
100%

This item has not been discussed yet. If you want to be first, click on the button Add a post

ARGITAL Active sun-dried green clay Ventilated 500 g

Email address into which you will receive a response
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
Review of the e-shop
100%
Jako vždy skvělá komunikace. Velký výběr produktů a bleskové dodání.
100%
bleskurychlé odeslání zboží ,přehledný eshop ,krásně zabalený, voňavý balíček je potěšení rozbalovat
100%
100%
Výborná komunikace, expresní dodávka zboží
100%
Rychlé odeslání, krásně zabalené, top produkty.
100%
Bleskové doručení do druhého dne
100%
100%
V tomto eshopu nakupuji pravidelně už pár let. Servis je od počátku bezchybný, nikdy jsem s ničím neměla problém. Nabídka značek je velmi pestrá a ceny jsou fajn.
100%
Super přírodní kosmetika na jednom místě. Objednávala jsem zde už několikrát. Rychlé dodání a krásně zabaleno. Děkuji
100%
Velký výběr ,Kvalitní zboží ,Rychlé dodání
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Čeština
cz
English
en
EUR