Jak šetřit vodou (nejen) v létě

Horký víkend na začátku července mě inspiroval k tomu, abych pro Vás sepsala článek, jak šetřit vodou. Tento rok se teploty vyšplhaly přes třicet stupňů už před létem a já stále častěji slýchám od známých kolem sebe, že mají obavu, aby jim voda ve studni přes léto nevyschla. Někteří mají s prázdnou studnou zkušenosti z minulých let. My bydlíme v bytě, takže jsme připojeni na vodovodní přípojku a máme ji tedy stále dostatek. I přes to si ale uvědomuji, že je to určitý luxus, který si dopřáváme a neberu to jako samozřejmost. Níže jsem sepsala pár tipů, jak pitnou vodou šetřit a lépe s ní nakládat. Je totiž až neskutečné, kolik nám ji denně jen tak proteče pod rukama. Většinu věcí nejspíš znáte nebo je děláte. I tak bych je ale ráda připomněla.

Osobní hygiena

Při čistění zubů není nutné, aby tekla voda. Navhlčete si kartáček, vypněte vodu a pak ji zapněte zase až při vyplachování úst. V dnešní době je to už poměrně jasná věc, ale když jsem byla ještě malá, tak si pamatuji, že několikrát voda při čištění zubů tekla proudem.

Pokud dáte při mytí přednost rychlé sprše před koupáním ve vaně, můžete ušetřit více jak polovinu vody. Jestli ale horkou koupel ve vaně obzvlášť v zimě milujete, je dobré, když vlastníte spíše menší vanu, než větší. Na její naplnění tak spotřebujete méně vody. Při sprše je také dobré myslet na to, že můžeme vypnout vodu mezi mytím vlasů, holením a používání mýdla. A samozřejmě sprchovat se co nejrychleji :-)

Když odtáčíte vodu a čekáte, než poteče teplá, nechte ji téct například do konvice na zalévání kytek. Voda tak neodteče úplně zbytečně do odpadu. Stejně tak při odtáčení vody na pití. Mně osobně na pití nevadí ani vlažná voda, pokud ale chcete studenou, buď si natočte vlažnou vodu a dejte jí do lednice nebo odtáčejte vodu do misky. Tuto vodu pak můžete použít dál - třeba na mytí ovoce.

Jak šetřit vodou (nejen) v létě

Toaleta

Zlozvykem velkého množství domácností je splachování zbytků jídla do toalety. Nejen, že na spláchnutí jídla zbytečně spotřebujete vodu, ale také jím můžete ucpat potrubí. Na zbytky jídla Vám poslouží buď směsný odpad anebo ještě lépe kompost. Nesplachujte ani jiné věci, jako jsou například oleje po smažení, vlasy, ubrousky apod.

Jestli máte modernější toaletu a dvojité splachování, můžete tak ušetřit mnoho vody. Malé tlačítko spotřebuje 3 litry vody a velké 6 litrů. 

Praní prádla

Ten, kdo má malé děti, pravděpodobně používá pračku velmi často. I zde můžeme ušetřit vodu, pokud budeme zapínat pračku až v okamžiku, kdy je plná. Novější pračky mají navíc výhodu v tom, že si před každým praním prádlo zváží a danému množství prádla tak přizpůsobí množštví vody, které použijí. Vhodné je vybírat i správný program na praní. Na některé kousky oblečení stači kratší programy. Vodu ušetří i praní bez předpírky.

Kuchyň

Moje maminka nikdy nepoužívá myčku na nádobí, ačkoli ji doma má. Protože těch pár kusů nádobí raději vždy umyje v ruce. Pokud ale myčku naplníte nádobím a až poté zapnete, ušetříte tím více vody, než když ho budete umývat průběžně v ruce pod tekoucí vodou. Když už umýváte nádobí v ruce, napusťte si dřez a na konci nádobí jen krátce opláchněte.

Na omytí ovoce a zeleniny použijte vodu napuštěnou v misce místo umývání pod volně protékající vodou. Vodu z ovoce a zeleniny pak můžete využít například k zalití květin. 

Zahrada a balkón

Pokud máte zahradu, zachytávejte dešťovu vodu do sudů a tu pak používejte na zalévání. Ušetříte tak několik desítek litrů pitné vody. Zároveň je lepší zalévat brzy ráno nebo později večer - to platí ať už pro zahradu nebo balkón. Studenější voda, kterou zaléváme může rostlinám způsobit zejména v horkém dni šok. 

Máte balkón a na něm malý dětský bazének? Při výměně vody v něm použijte tu původní třeba zase na zalití květin. 

Jak šetřit vodou (nejen) v létě

Máte ještě nějaké další tipy, jak vodu ušetřit? Budu ráda, když se o ně s námi podělíte.

Review of the e-shop
100%
100%
Accurate advertising Orientation in the store Good description of the goods, including INCI on the website and on the product Healthy ingredients Quality product Packaging
100%
The package was beautifully wrapped and with a gift inside which made me very happy,thank you.
100%
Goods delivered quickly Excellent communication Gift with purchase Wide selection
100%
100%
Great selection of products at unbeatable prices Quick feedback on product inquiry Fast shipping Wonderfully packaged goods, left me impressed Small gift with order
This is not a disadvantage, but rather a recommendation - the QR code on the gift is illegible. It seems like a shame.
100%
90%
Always everything in order and delivered quickly
100%
Everything is absolutely perfect, from the goods to the communication + speed of delivery.
100%
Everything in order Speed Free personal collection
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR