ECO BY SONYA Anti-aging Brightening Eye Cream Eye Compost 18 ml

Přeplněno vitamínem C! Krém zesvětluje, vyplňuje pleť a pomáhá snižovat výskyt tmavých kruhů a jemných linek kolem očí. Tento jedinečný krém byl vytvořen speciálně pro unavené a namáhané oči, pro osoby, které tráví hodně času v uzavřených přetopených či klimatizovaných místnostech a postrádají tolik klíčovou hydrataci ... more
43.71 EUR without VAT
In stock
52.89 EUR
ks
Choose a discounted package
Quantity discounts
Code: 3318
EAN: 9347597000527
Producer: Eco by Sonya
100%
4 review
Description and parameters
Review (4)
Discussion

ECO BY SONYA Anti-aging Brightening Eye Cream Eye Compost 18 ml

Přeplněno vitamínem C! Krém zesvětluje, vyplňuje pleť a pomáhá snižovat výskyt tmavých kruhů a jemných linek kolem očí. Tento jedinečný krém byl vytvořen speciálně pro unavené a namáhané oči, pro osoby, které tráví hodně času v uzavřených přetopených či klimatizovaných místnostech a postrádají tolik klíčovou hydrataci pro udržení zářící a hydratované pleti. Aby byl krém skutečně vynikající, inovativní a doslova nebeský, byl k němu navržen aplikátor z nefritovového kamene, který používali již starověcí Číňané pro udržení krásné a nestárnoucí pokožky. Masáž očního okolí nefitovým kamenem zvyšuje krevní oběh, metabolismus pokožky a odvod odpadních látek. Výsledkem je posílení tvorby kolagenu, zpevnění a rozjasnění pleti.

Tento vylepšený nový lehký krém dělá zázraky s očním okolím. Nejenže je oční okolí velmi citlivé, ale je také jedním z prvních míst, kde se projevují známky stárnutí. Každá složka je pečlivě vybrána tak, aby posilovala kolagen, bojovala proti vráskám a rozjasňovala.
Má všechny účinné látky jako sérum, ale na dotek působí jako máslově jemný krém.

Výtažek z kakadu plum (má nejvyšší obsah vitaminu C!) zesvětluje a pomáhá snižovat výskyt tmavých kruhů kolem očí, zatímco kyselina hyaluronová přitahuje a udržuje hydrataci, která je klíčová.
Sonya do krému přidala bakuchiol, jehož klinické studie prokázaly účinnost ve stejné intenzitě, jako má retinol. Bakuchiol se může na rozdíl od retinolu použít i během dne, protože nehrozí fotosenzitivní reakce.
Beta-Carotene (přírodní Provitamin A) působí proti oxidaci buněčných lipidů.

Nový koncentrovaný oční krém proti vráskám vylepšila Sonya k dokonalosti. Poskytuje okamžitý účinek revitalizace pokožky kolem očí a vyhlazování vrásek. Základ tvoří hydratační Aloe Vera nikoliv voda, hydratace již v základu.

Proč si ho zamilujete?

Výtažek z kakadu plum, jehož plody mají jednu z nejvyšších koncentrací bio aktivního vitamínu C, obsažený pro-vitamin A a spirulina působí současně na rozjasnění tmavých kruhů a snížení výskytu jemných vrásek. Kyselina hyaluronová přitahuje a udržuje hydrataci, která je pro mladistvý vzhled klíčová, neboť bez hydratace oční okolí vytrácí svoji přirozenou sílu a pružnost. Unikátní aplikací pomocí božského nefritu pomáháte zvyšovat cirkulaci, což vede k plnějšímu a krásnějšímu vzhledu pokožky.

ParametersAdd to Compare
Use
Every morning and evening, apply a few small drops to the eye area and gently blend.
Volume
18 ml
Consistency
Creamy
Cover
Glass
Vegan
Suitable for vegans
Skin type
Tired and faint
Skin type
Mature
Skin type
Mixed
Skin type
Normal
Skin type
Sensitive
Skin type
Dry
Local manufacturer (CZ and SK)
No
Origin of the brand
Australia
Notice
For external use only. However, do not use natural cosmetics on open wounds either. This product is not intended to diagnose, prevent or cure any disease. In case of eye contact, flush with lukewarm water from the inner corner to the outer corner for at least 15 minutes. If you wear contact lenses, remove them before rinsing. If irritation occurs, seek medical attention. Before the first use, it is recommended to perform the so-called. patch test, i.e. apply and test the cosmetic product for tolerance on a small area of skin, preferably on the wrist, and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a prolonged period of time, seek medical attention.
Ingredients
Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice*, Prunus Armeniaca (Organic Apricot) Kernel Oil*, Bakuchiol (Natural Retinol Alternative)**, Terminalia Ferdinandiana (Organic Kakadu Plum) Fruit Extract*, Sodium Hyaluronate (Natural Vegan)**, Tocopherol (Natural Vitamin E)**, Beta-Carotene (Natural Provitamin A)**, Glycerin (Organic Vegetable Derived)*, Lysolecithin (Plant Derived)**, Sclerotium Gum (Botanical Derived)**, Pullulan (Botanical Derived)**, Xanthan Gum (Sugar Derived)**, ALL Ingredients either *Organic or **Natural, *Certified, Organic. **Natural. Store at temperatures up to 30C. The product does not contain sun protection.
Storage
Natural cosmetics are best stored in a cooler, dry place. Do not expose it to direct sunlight or frost. Sunlight can devalue it or reduce its expiry date. At the same time, when using cosmetics, follow the hygiene recommendations, for example, use a cosmetic spatula to scoop the products in the cup, always close the products after use and keep the edges of the bottles clean. Keep out of reach of children.
Overall rating:
100%
Kamila C.
100%
It's great, nothing to complain about
Hana D.
100%
Jana G.
100%
A great cream that has a very pleasant consistency and feel after application. The aroma is delicate, slightly blueberry. It helps with under eye circles and reduces minor wrinkles very well. Just a tiny amount. Suitable even if you wear contact lenses.
Jana G.
100%
Angela . 28.11.2019
Hello, would you have a sample of the Eye Compost Brightening Cream?
Lucka 02.12.2019
Dear Angela, unfortunately neither we nor our supplier have a sample available. Thank you for your understanding, Lucka
Related products
Customers who bought this item also bought

ECO BY SONYA Anti-aging Brightening Eye Cream Eye Compost 18 ml

Email address into which you will receive a response
Your wish, at least 3 characters
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR
Last visited
Review of the e-shop
100%
The goods are always beautifully packaged, with a sprig of lavender and a painted heart on the box. It's extremely gratifying.
90%
100%
Large selection Quality goods Fast delivery
100%
100%
Very nice and lovingly packed Fast delivery
80%
100%
Fast delivery, beautifully packed :)
NIC
100%
90%
fast delivery, large selection, beautifully packaged
some brands are missing in my selection
100%
fast order processing beautifully packed
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
Business Reg. No.: 05080720
VAT ID: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR