Argital
I'm interested
BRANDS
Women
Children, Moms
Teenager
Men
Be a saviour

ARGITAL S.r.l., Via Della Tecnologia, 9 C/DA Fargione zona ASI, 97015 Modica (RG), info@argital.it
ARGITAL S.r.l.Via Della Tecnologia, 9 C/DA Fargione zona ASI, 97015 Modica (RG)info@argital.it
2 Variants

Code: 06598
Argital Shampoo for Oily Hair and Anti-Dandruff with Nettle
In stock
15.2 EUR
6.08EUR/100ml
Shampoo for oily hair and against dandruff with nettle and green clay gel effectively regulates hair greasiness and acts against dandruff.Strengthens hair and gives it health and strength.Acts preventively against hair loss.After washing, we recommend using the ARGITAL - Regenerating Hair Mask with Green Clay. The shampoo can be used ever

Code: 5103
Argital Sample Hypoallergenic Face Cream with Violet 10 ml
In stock
4.23 EUR
42.3EUR/100ml
FormulaHypoallergenic face cream with violet Argital in the highest BIO quality protects, balances, and normalizes the skin of the face and neck.Hydrates and softens the skin, making it more elastic.It is suitable even for the most sensitive skin prone to allergic reactions. It is recommended for skin irritation, rosacea, atopic eczema, a

Code: 4796
Argital Demeter Cream with Galega for Bust 50 ml
In stock
31.25 EUR
62.5EUR/100ml
The hawkweed ointment for the bust is suitable for preventing the formation of stretch marks on the breasts, thighs, and abdomen. It is ideal during pregnancy and breastfeeding as it improves skin elasticity. During pregnancy, it can also be used for perineal massage to increase its elasticity.Usage: Use on the body, preferably after a wa
Sample

Code: 4839
Argital Sample Gel for Intimate Hygiene with Niaouli 20 ml
In stock
2.53 EUR
12.65EUR/100ml
Formula Intimate Hygiene Gel with Niaouli is a very gentle cleansing product for delicate intimate hygiene.Gold essential oil Niaouli comes from a tree of the Melaleuca genus, related to the well-known tea tree. It is an important natural antibiotic, effective against urogenital infections.It has a pronounced refreshing effect and, togeth

Code: 4843
Argital Regenerating Cream with Chamomile, Yarrow and Calendula 50 ml
In stock
14.78 EUR
29.56EUR/100ml
Soothes, nourishes, and regenerates the skin. Provides refreshment and relief to irritated, overheated, insect-bitten, or sunburned skin. For skin prone to breakouts and redness. With green clay gel, chamomile, yarrow, and calendula. Suitable for children and adults.Specificity: Irritated skin: after sun exposure, insect bites, or chafing

Code: 3039
Argital Scrub and Face Mask with Green Clay 75 ml
In stock
14.36 EUR
19.15EUR/100ml
Scrub and face mask with green clay is a natural exfoliant and nourishing mask that very effectively and gently renews the top layer of the skin.The peeling effect is due to the content of iris root powder and green clay gel.Perfectly cleanses enlarged skin pores.Pure almond oil protects and nourishes the new layer of skin.Extract from ce

Code: 3056
Argital Hypoallergenic Face Cream with Violet 50 ml
In stock
18.58 EUR
37.16EUR/100ml
Hypoallergenic face cream Argital balances the functions of problematic sensitive skin affected by eczema, dermatitis, rashes, acne, and rosacea. The gentle caring formula based on plant oils and herbal extracts soothes sensitive skin and aids its healing.Usage: Use in the morning and evening or whenever needed. Gently massage the cream i
News

Code: 3037
Argital Anti-Wrinkle Cream with Natural Vitamins E and F 50 ml
In stock
24.49 EUR
48.98EUR/100ml
Anti-wrinkle cream with natural vitamins E and F contains many valuable natural substances and restores the optimal moisture level in the skin. Effectively works against wrinkles and skin aging.A blend of pure vegetable oils from sweet almonds, wheat germ, and borage, rich in natural vitamins E and F and unsaturated fatty acids (linoleic
News

Code: 3051
Argital Green Clay Mask Argiltubo 250 ml
In stock
15.2 EUR
6.08EUR/100ml
Green Clay Mask "ARGILTUBO" is an almost universal natural product for facial skin care, body skin, and hair. With regular use, it has a significant anti-aging effect, acts against premature signs of skin aging, improves its elasticity, tones it, and cleanses.The base is Argital green clay, which, along with extracts of calendula, horseta

Code: 3038
Argital Brightening Pink Facial Oil 50 ml
In stock
22.38 EUR
44.76EUR/100ml
Brightening Pink Facial Oil Argital brightens, protects, and balances the skin.It has a whitening effect on pigment spots formed by melanin.Pure Gold essential oil from centifolia rose balances the skin and, together with the extract from storax, acts to lighten the skin.Oil from wheat germ nourishes and protects the skin. It is rich in v

Code: 3057
Argital Hypoallergenic Scrub and Face Mask with Violet 75 ml
In stock
15.63 EUR
20.84EUR/100ml
Hypoallergenic scrub and face mask with violet in the highest BIO quality for facial and neck skin care.Gently cleanses the skin, removes dead cells, brightens and balances (normalizes) the skin.It is suitable even for the most sensitive skin prone to allergic reactions, rashes, acne, or other dermatitis. Hypoallergenic scrub and face ma

Code: 3040
Argital Plant Cleansing and Lightening Face Gel 250 ml
In stock
19.85 EUR
7.94EUR/100ml
The Argital plant-based cleansing and brightening gel gently cleanses all skin types while also lightly brightening pigment spots and acne marks. Thanks to plant extracts, the skin is softened, brightened, and color-unified. The gel cares for the skin thanks to the content of plant extracts and oils, which nourish the skin while also unif
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands




































































































































