Argital
I'm interested
BRANDS
Women
Children, Moms
Teenager
Men
Be a saviour

ARGITAL S.r.l., Via Della Tecnologia, 9 C/DA Fargione zona ASI, 97015 Modica (RG), info@argital.it
ARGITAL S.r.l.Via Della Tecnologia, 9 C/DA Fargione zona ASI, 97015 Modica (RG)info@argital.it

Code: 3041
Argital Slimming Anti-Cellulite Cream Florange 200 ml
In stock
22.38 EUR
11.19EUR/100ml
Cellulite Slimming Cream "Florange" works effectively against cellulite and for slimming the figure.Pure plant oils from jojoba and wheat germ make the skin wonderfully smooth, supple, and soft after use.The complex of plant oils nourishes the skin and pure Gold essential oil from orange effectively works against cellulite.Extracts from i
BESTSELLER

Code: 3044
Argital Celandine Cream with Garlic and Green Clay 30 ml
In stock
15.63 EUR
52.1EUR/100ml
Warts, condylomas, and various skin growths spoil the appearance of the skin. Cream with celandine and pure Gold essential oils of thuja, garlic, and niaouli helps improve it.Specificity: Skin prone to the formation of warts and other skin growths. Celandine cream with garlic and green clay contains an extract of celandine and pure ess

Code: 3046
Argital Balancing Cream with Violet and Green Clay 50 ml
In stock
13.93 EUR
27.86EUR/100ml
Cream for persistent skin imbalance and skin prone to dermatitis. It normalizes and protects it. With green clay gel and extracts of wild pansy and calendula. Specificity: Skin with persistent imbalance. Skin prone to dermatitis. It is also recommended as a protective cream for the breasts. Balancing cream with violet and green clay n
News

Code: 3047
Argital Acne and Redness Cream with Echinacea 75 ml
In stock
16.05 EUR
21.4EUR/100ml
Cream for acne and skin redness with echinacea helps to normalize skin affected by acne or other, especially chronic imbalances, manifested as various dermatitis.Extracts from echinacea, yarrow, and calendula together soothe and normalize the skin, cleansing problematic skin with acne and inflammatory manifestations.Pure Gold essential oi

Code: 3052
Argital Green Clay Sun-Dried 1 kg
In stock
11.83 EUR
0.12EUR/10g
Natural Sun-dried Green Clay Argital is of marine origin and is thus enriched with elements present in seawater.It comes from a pristine area on the southern coast of Sicily. It is rich in valuable minerals and trace elements.Green clay Argital is finely ground powder, with clay particle size less than 15 µm (0.015 mm). Green clay streng
News

Code: 3053
Argital Active Green Clay Sun-Dried Ventilated 500 g
In stock
11.83 EUR
23.66EUR/1kg
Active sun-dried green clay "Ventilated" Argital is a 100% natural product. Contains a variety of minerals and trace elements. It is mined in the pristine area on the southern coast of Sicily, thus enriched with elements present in seawater.Active green clay Argital is very finely ground, with clay particle size less than 4 µm (0.004 mm).

Code: 3045
Argital Cream with Thuja, Witch Hazel and Green Clay 75 ml
In stock
19.43 EUR
25.91EUR/100ml
Suitable for skin with dilated capillaries, varicose veins, and hemorrhoids. With green clay gel, pure Gold thuja essential oil, and witch hazel extract.Specificity: Skin with dilated capillaries, varicose veins, and hemorrhoids. Leg skin after shaving or depilation. Cream with thuja, witch hazel, and green clay is recommended for the
News

Code: 3048
Argital Cream with Niaouli for Intimate Areas 75 ml
In stock
21.96 EUR
29.28EUR/100ml
Cream with Niaouli protects intimate body parts and has a refreshing effect.On hot days, it is also recommended for refreshing the neck area, décolletage, under the breasts, and the groin, and as a deodorant for the underarms.Niaouli is derived from the Melaleuca tree, from which the well-known tea tree also originates. Niaouli is an impo

Code: 3049
Argital Acne Cream with Burdock Root 50 ml
In stock
21.96 EUR
43.92EUR/100ml
Acne cream cares for combination and oily acne-prone skin thanks to effective herbal extracts. They stabilize the function of sebaceous glands, have anti-inflammatory effects, and aid in skin regeneration. Oily skin is thus cleaner, produces a smaller amount of sebum, and is less prone to acne and pimples.Usage: Apply a small amount of cr

Code: 3058
Argital Sample Green Clay Mask Argiltubo 10 ml
In stock
2.53 EUR
12.65EUR/100ml
Formula Green Clay Mask "ARGILTUBO" is an almost universal natural product for facial skin care, body skin, and hair. It has a significant rejuvenating effect, acts against signs of skin aging, improves its elasticity, tones it, and cleanses.The base is Argital green clay, which, along with extracts of calendula, horsetail, and echinacea
News

Code: 3020
Argital Whitening Toothpaste with Propolis and Dentie 75 ml
In stock
11.83 EUR
15.77EUR/100ml
Whitening toothpaste with propolis and Dentie Argital has strong astringent effects (tightening) on the gums.Balances the acidic environment in the mouth, absorbs impurities, and acts against the formation of dental plaque and tooth decay.The Dentie powder has astringent effects on the gums and removes discoloration of tooth enamel caused

Code: 3030
Argital Gel for Intimate Hygiene with Niaouli 250 ml
In stock
14.78 EUR
5.91EUR/100ml
Intimate hygiene gel with Niaouli is a very gentle cleansing product for delicate intimate hygiene.Gold essential oil Niaouli comes from the Melaleuca tree, a relative of the well-known tea tree. It is an important natural antibiotic, effective against urogenital infections.It has a pronounced refreshing effect and, together with green cl
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands




































































































































