Urtekram
I'm interested
BRANDS
Women
Children, Moms
Men
Eco Household
NON-TOXIC

Midsona Sweden, Dockplatsen 16 211 19 Malmö PO Box 505 77 202 15 Malmö, konsumentkontakt@midsona.se
Midsona SwedenDockplatsen 16 211 19 Malmö PO Box 505 77 202 15 Malmökonsumentkontakt@midsona.se

Code: 07634
Urtekram Soap Fragrance Free 100 g
In stock
4.86 EUR
0.49EUR/10g
The gentle fragrance-free formula with a moisturizing effect will leave your skin soft and fresh all day long. Suitable for all skin types, especially sensitive skin prone to irritation or intolerant to perfumes.and without palm oil content. Its natural composition based on plant glycerin helps keep the skin hydrated and soft, and prot

Code: 07578
Urtekram Conditioner Spray Kids 250 ml
In stock
9.43 EUR
3.77EUR/100ml
Spray conditioner helps to easily detangle fine children's hair without pulling. The combination of Aloe vera extracts with calendula and magnolia makes detangling easier while simultaneously caring for the sensitive scalp. The conditioner is suitable for both children and adults with sensitive scalp. The conditioner makes it easier to d

Code: 07577
Urtekram Gentle Ginger Anti-Dandruff Shampoo 250 ml
In stock
9.88 EUR
3.95EUR/100ml
Gentle anti-dandruff shampoo enriched with ginger root extract, which helps strengthen hair, and aloe vera, which retains moisture. With a refreshing scent of sweet ginger and mysterious patchouli. For the best results, complement your hair care with Ginger Anti-Dandruff Conditioner. Certified by Ecocert Cosmos Organic, 99% of the i
Code: 07574
Urtekram Leave-In Conditioner Fragrance-Free 250 ml
In stock
9.43 EUR
3.77EUR/100ml
Fragrance-free leave-in conditioner with nourishing ingredients derived from broccoli, moisturizing aloe vera, and glycerin, which nourish the hair and scalp. Pure aloe vera hydrates the hair along its entire length, so the conditioner can be used at any time of the day, even on dry hair, which then becomes easy to comb and soft to the to

Code: 07573
Urtekram Shower Gel Fragrance-Free 500 ml
In stock
15.71 EUR
3.14EUR/100ml
Nourishing and moisturizing fragrance-free shower gel for sensitive skin. Coconut oil and natural glycerin are valued for their beneficial and versatile effects on the skin. Sea salt contains a substantial portion of minerals important for the regeneration and nourishment of the entire body. Hydrating and moisturizing ingredients, such as

Code: 7572
Urtekram Day and Night Cream 2 in 1 Fragrance Free 50 ml
In stock
12.5 EUR
25EUR/100ml
Hydrating 2-in-1 Day and Night Cream for Sensitive Skin, Fragrance-Free. With moisturizing aloe vera, softening coconut oil, and hyaluronic acid, which help maintain skin elasticity and hydration and reduce fine lines. Revitalizing, soothing, and nourishing day and night moisturizing cream that will make your skin look fresh and healthy.

Code: 07571
Urtekram Cleansing Foam Fragrance-Free 150 ml
In stock
10.56 EUR
7.04EUR/100ml
Gentle cleansing foam for sensitive skin with moisturizing aloe vera, fragrance-free. Gently removes impurities and makeup without drying or irritating the skin.With conditioning ingredients that help the skin to be clean, smooth, and look healthy and balanced. Certified for allergy sufferers. For all skin types. Certified by Ecocert Cos

Code: 07570
Urtekram Body Lotion Unscented 245 ml
In stock
12.54 EUR
5.12EUR/100ml
Urtekram Find Balance fragrance-free body lotion is moisturizing and nourishing for sensitive skin, providing a long-lasting silky smooth feeling. Pamper your skin with carefully selected conditioning ingredients such as natural oils, aloe vera, and shea butter, which help it stay balanced. Certified by Ecocert Cosmos Organic, 100% natura

Code: 7569
Urtekram Eye Cream No Perfume 15 ml
In stock
6.59 EUR
43.93EUR/100ml
Eye cream for sensitive skin with conditioning almond oil. Moisturizing and nourishing, fragrance-free. It is suitable for sensitive skin. Certified for allergy sufferers. Certified by Ecocert, Cosmos Organic, 100% BIO natural and vegan. Usage: Apply daily to cleansed skin around the eyes. For best results, use in conjunction with ot

Code: 07444
Urtekram Coconut Shampoo 500 ml
In stock
16.85 EUR
3.37EUR/100ml
Nourishing coconut shampoo combines 3 active ingredients for healthy and strong hair - coconut nectar, daisy extracts, and seaweed extracts. Seaweed revitalizes the hair fiber, while daisy strengthens it. These ingredients, along with aloe vera, which should never be missing from the formula, keep the hair hydrated, nourished, shiny, and

Code: 07436
Urtekram Shampoo Fragrance-Free BIO 500 ml
In stock
16.85 EUR
3.37EUR/100ml
Urtekram fragrance-free shampoos are specifically developed for sensitive skin and allergy sufferers. They are gentle and do not contain any aggressive surfactants. Only herbal extracts, soap substances from palm oils, and vegetable oils that will leave your hair clean and soft. Sea salt provides a large amount of minerals that enrich bot

Code: 07435
Urtekram Shower Gel Fragrance-Free BIO 200 ml
In stock
9.43 EUR
4.72EUR/100ml
Fragrance-free body soap is gentle, suitable for sensitive skin. Hydrating and moisturizing ingredients, such as aloe vera and natural oils, hydrate and treat your skin. Fragrance-free formula with carefully selected natural ingredients will help your skin stay balanced. Usage: Massage the required amount of gel into damp skin and rinse
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands




































































































































