Urtekram
I'm interested
BRANDS
Women
Children, Moms
Men
Eco Household
NON-TOXIC

Midsona Sweden, Dockplatsen 16 211 19 Malmö PO Box 505 77 202 15 Malmö, konsumentkontakt@midsona.se
Midsona SwedenDockplatsen 16 211 19 Malmö PO Box 505 77 202 15 Malmökonsumentkontakt@midsona.se

Code: 07434
Urtekram Conditioner Fragrance-Free BIO 180 ml
In stock
9.43 EUR
5.24EUR/100ml
The gentle conditioner without added fragrance by Urtekram is suitable even for the most sensitive skin prone to allergies and irritation. Soothes and harmonizes the scalp while providing hair with softness and aiding in easy detangling. Nurturing extracts combined with plant oils and shea butter strengthen the hair, seal its structure,

Code: 07433
Urtekram Fragrance-Free Shampoo BIO 250 ml
In stock
9.88 EUR
3.95EUR/100ml
Urtekram fragrance-free shampoos are specifically developed for sensitive skin and allergy sufferers. They are gentle and do not contain any aggressive surfactants. Only herbal extracts, soap substances from palm oils, and vegetable oils that will leave your hair clean and soft. Sea salt provides a large amount of minerals that enrich bo

Code: 3757
Urtekram Wild Lemongrass Body Wash 200 ml
In stock
9.43 EUR
4.72EUR/100ml
Gently cleansing and caring shower gel with the scent of lemongrass and citrus. Aloe vera and other ingredients leave the skin hydrated and soft to the touch. Usage: Massage the required amount of gel into damp skin and rinse with water. Suitable for everyday use. Why will you love it? Cleansing shower gel with an uplifting fre

Code: 3758
Urtekram Liquid Hand Soap Lemongrass 300 ml
In stock
8.23 EUR
2.74EUR/100ml
Urtekram liquid soap with lemongrass gently cleanses the skin of the hands while helping to maintain its natural hydration. Contains organic aloe vera, lemon balm extract, mint, and fresh citrus essential oils. After washing, it leaves hands clean, soft, and pleasantly fresh. The scent of lemongrass combined with citrus gives the soap a r

Code: 3611
Urtekram Coconut Shower Gel 500 ml
In stock
15.71 EUR
3.14EUR/100ml
Urtekram Coconut Shower Gel gently cleanses the skin while helping to maintain its natural hydration. Contains organic coconut nectar, organic aloe vera, and plant-based caring ingredients that leave the skin soft, supple, and pleasantly fresh. The sweet natural scent of coconut transforms everyday showering into a pleasant moment of body

Code: 3751
Urtekram Shower Gel and Shampoo MEN 200 ml
In stock
9.59 EUR
4.8EUR/100ml
The shower gel contains a milder version of classic surfactants, which is gentler on the skin and does not dry it out. Even so, the gel creates a beautifully smooth foam that perfectly removes impurities from the skin. The added Aloe vera extract protects the skin from redness and itching, and together with plant glycerin and hyaluronic

Code: 3762
Urtekram Lemongrass Shampoo 250 ml
In stock
9.88 EUR
4.22EUR/100ml
Intensive hydration. Nourishing shampoo for normal hair.Moisturizing aloe vera and revitalizing lemongrass help restore nourishment, softness, and shine to the hair. To enhance hair nourishment, combine with lemongrass conditioner. With the fresh natural scent of lemongrass.Use: Apply an appropriate amount of shampoo to wet hair, massage

Code: 3756
Urtekram Aloe vera gel 100 ml
In stock
9.25 EUR
9.25EUR/100ml
Aloe vera is a well-known helper for a wide variety of skin problems. Regenerates and nourishes the skin and accelerates wound healing. Urtekram Aloe vera gel is additionally enriched with hyaluronic acid and hexapeptides, helping to stimulate the production of collagen and elastin in the skin. When does it help?For burns, abrasions, and

Code: 02791
Urtekram Toothpaste Mint Sensitive BIO 75 ml
In stock
5.66 EUR
7.55EUR/100ml
Urtekram Sensitive toothpaste with a strong refreshing mint flavor perfectly cleans, protects, and cares even for extremely sensitive teeth and gums. The toothpaste prevents tooth sensitivity, effectively combats tooth decay and plaque, strengthens enamel, restores proper microbiological balance, and prevents the formation of tartar. The

Code: 02792
Urtekram Toothpaste Mint Whitening BIO 75 ml
In stock
5.66 EUR
7.55EUR/100ml
Urtekram toothpaste with a whitening effect and refreshing mint flavor cleans perfectly thanks to the included powdered chalk from the seabed, provides fresh breath, protects and cares for teeth and gums. The paste effectively works against tooth decay and plaque, strengthens enamel, restores proper microbiological balance, and prevents t

Code: 2594
Urtekram Baby Shampoo 250 ml
In stock
9.88 EUR
3.95EUR/100ml
Children's skin and hair are delicate and sensitive, so we should not unnecessarily expose them to synthetic substances that are not natural to the body. Children's shampoo gently cleanses the hair and leaves it beautifully soft. Usage: Evenly apply the shampoo to wet hair. Using circular motions, lather the shampoo on the scalp and

Code: 2112
Urtekram Body Lotion Coconut 245 ml
In stock
12.54 EUR
5.12EUR/100ml
Coconut body lotion contains a significant amount of natural oils which, in combination with extracts of Aloe vera and daisy, nourish even very dry skin and help keep it hydrated. Hyaluronic acid will ensure that the skin looks naturally radiant.Olive, coconut, and apricot oil, as well as shea butter, are known for their moisturizing effe
Fast delivery with love and care
We send packages as if they were a gift for our loved ones
Everything you need in one place
We will be happy to help you with your order
Free shipping over 250 Eur
Get free shipping on your order
Free sample with every order
As a gift we always pack you a sample
Wide selection
We offer more than 50 brands




































































































































